sri, 19. svibnja '04 u 15:31
Citiram: Napisao check-one 19 svibnja 2004
ccc, bez beda, evo random naslova:
Terminator 2
Matrix
Dark City
Waterworld
LOTR: FOTR
LOTR: TT
LOTR: ROTK
Harry Potter
Star Wars ep I i II
Indiana Jones III
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Batman
Pitch Black
Galaxy Quest
Star Trek - First Contact
Fifth Element
Minority Report
AI
Donnie Darko
Gattaca
Reign of Chaos
...
Jel'da ih ima... |
OK- zadrzimo li se samo na SFu (ne bih htio ulaziti u podrucje fantasya, barem ne ovom prilikom), ostaju nam:
Terminator 2
Matrix
Dark City
Waterworld
Star Wars ep I i II
Batman
Pitch Black
Galaxy Quest
Star Trek - First Contact
Fifth Element
Minority Report
AI
Donnie Darko
Gattaca
I vec smo na 15 filmova.
Pa, hajdemo redom:
1. Terminator 2- zanimljiva premisa koja je doduse posudjena iz prvog dijela, ali sto se tice SFa, "drzi vodu". Akcione scene su svakako za pamcenje (kao i nabildani torzo Linde Hamiltom - mljac), a Arnold je ostvario ulogu zivota (nije morao pokusavati glumiti, kao sto je to neuspjesno pokusavao u svim svojim filmovima prije i poslije). "I'll be back" i "Hasta la vista, baby" su postale dio opce kulture i sve u svemu svakako zabavno djelo, bez prevelikih zahtjeva za mozganjem.
2. Matrix- premisa koja je posudjena izravno iz gnosticizma odn. maniheizma svakako uvjerljivo pokrece cijelu radnju, dok su scene borbi ovdje (za razliku od recentnih hollywoodskih ostvarenja) ubacene kao dopuna radnji, a i CGI je zanimljiv. Drugi i treci dio se jos eksplicitnije pozivaju na gnosticizam, ali vizualni efekti i CGI preuzimaju okosnicu filma, dok su radnja i smisao ostali u drugom planu. IMO- trebalo se stati iza prvog dijela koji je zaokruzena cjelina. Sto da kazem. Prvi dio imam na DVDu, a druga dva nemam namjeru kupovati.
3. Dark City- jos jedan film cija premisa se zasniva na propitivanju poimanja realnosti i svijesti kao njezinog jedinog stvoritelja i arbitra. Film se pri kraju malo razvodnjuje, ali sve u svemu jedno od boljih djela koje se isplati ponovno pogledati.
4. Waterworld- neuvjerljivo djelo smjesteno u postapokalipticni svijet buducnosti. Radnja je podredjena Kevinu Costneru i njegovom preseravanju (taj covjek uistinu nije osobit glumac) i kao i u slucaju Postara ljigavim happy endom gdje naprosto nije mogao izbjeci Deus ex machina efekt.Mad Max je djelo slicne premise koje je izvedeno puno uvjerljivije (govorim o prvom dijelu) i sa vise stila.
5. Star Wars EP I i II. Ti se salis, zar ne? EP I i II se slobodno mogu izbrisati iz povijesti i nikome nece nedostajati. Doza ozbiljnosti i dubine iz originalne trilogije, prodana je za saku CGIa, a svinjariju sa midiklorijanima necu ni spominjati, jer mi se gadi. Uglavnom, ja se pravim da te epizode ne postoje. grrrrr
6. Batman- direktno preslikan iz stripa, Batman je zabavno djelce koje je pokrenulo lavinu kasnijih ekranizacija stripova i nametnulo nove standarde u ekranizacijama.Prvi dio ne bih cak svrstao u zanr SFa, ali i danas je zabavan za pogledati i nelos.
7. Pitch Black- najobicniji survival SF koji se po nicemu ne istice; radnja je neuravnotezena, likovi su plitko okarakterizirani, premisa je vec puno puta prozvakana, a scene borbi su krajnje dosadne. Pogledati i zaboraviti.
8.Galaxy Quest- zabavna SF parodija. Nema veze sa iole ozbiljnijim filmovima. Izvan kategorije.
9. ST First Contact- mnogo puta prezvakana premisa koja bi bila dosadna da nije problema sa Borgom. Ista je tema zabavnije obradjena u ST IV.Osim toga Shatner i Nimoy su mi karizmaticniji glumci od TNG postave. Stvar osobnog ukusa.
10. Fifth Element- nema neku dublju poruku niti zanimljivu premisu. Vizualno impresivan, ako zbog niceg drugog, onda zbog Mile. Mljac.
Sa SFom ima veze utoliko sto se pojavljuju moderne letjelice i alieni. Zabavno za pogledati, ali ne spada u povijest SFa.
11. Minority Report- zanimljiva premisa i kvalitetna izvedba. Jedine zamjerke idu na pojavljivanje Tom Cruisea u glavnoj ulozi i na razvodnjivanju radnje. Sve u svemu gledljiv film koji se isplati pogledati zbog zanimljivih socio-politickih konotacija.
12. AI- zanimljiv pocetak i kirurski precizan pristup Kubricka. Zanimljiva premisa koja se pretvara u tipisno Spielbergovsku bajku sa happy endom negdje oko polovice filma. Film krece sa pitanjem odnosa bioloske i elektronske inteligencije, a zavrsava kako sladunjavi Disneyev crtic.Steta, stvarno steta, ali svakako dojmljivo djelo koje se isplati pogledati.
13. Donnie Darko- izuzetno zanimljiva premisa i vrhunski izvedena "atmosfericnost" radnje koja se u nijednom trenutku ne pretvara u hollywoodsku limunadu i sladunjavu ljubavnu pricicu. Jedna od najddojmljivijih scena zrtvovanja sebe iz altruizma i ljubavi koje sam ikad odgledao- emotivno s osjecajem mjere i bez izleta u patetiku. Film koji se moze gledati intuitivno kroz atmosferu, ali i kojem se moze razmilsljati i oko kojeg se valja pomuciti da bi ga se barem donekle shvatilo. Obavezno pogledati, ali nije za svakog. Nema eksplozija, nema impresivnih CGIa i nema patetike i pojednostavljene ili "prilagodjene" znanosti. Odmjerenost je vrlina ovog djela.
14. Gattaca- oh da. Ovaj je film izvrsno snimljen, sa kvalitetnom glumackom postavom koja je bila u stanju prenijeti sve emocije koje su bile nuzne za prenosenje poruke. Znanost u i socio-politicka premisa u filmu su vrlo moguce (sto je zapravo vrlo zastrasujuce!). Atmosfera u filmu podsjeca pomalo na 1984., dok scenografija zamisljena u stilu 30-ih godina proslog stoljeca (HINT- eugenicka politika nacisticke Njemacke pada na pamet kao prva asocijacija). Hladnoca medjuljudskih odnosa je vrlo dobro docarana i moja jedina zamjerka ide na razmjerno mozda malo nedovoljnu analizu Jeromea i njegovog backgrounda, ali to je stvar osobnog ukusa i nije ozbiljna zamjerka.Svakako pogledati.
Moj osobni stav je da bi se u SF klasike za buducnost mogli ubrojiti:
Dark City
Minority Report
AI
Donnie Darko
Gattaca