pet, 4. studenog '05 u 22:31
mislin da ova tema definitivno zasluzuje lock sve dok uvazeni clanovi (nhf) ne nauce (potrazite u hrvatskom leksikonu, leksikon=>objašnjenja pojmove op.a.) sto zanci rijec takticar...
(Taktika - bitno se razlikuje od strategije, ali je njezin dio. Općenito to je način za neposredno postizanje nekoga cilja. U vojnome smislu odnosi se na pripremu i vođenje bitke ili niza bitaka. Iako ima bitno značenje, jer uključuje pobjedu ili poraz, taktika ne rješava konačno pitanje rata i mira koje određuje strategija. Pojedine taktičke pobjede ne znače da se time osigurava i ukupna (strateška) pobjeda, ali i pojedini taktički porazi ne moraju ugroziti ukupnu pobjedu.)
daklem kad bi se tocno vodili
thrawn je bija naj takticar dok je palpatine bija najveci strataeg
(Strategija - izvorno: djelatnost koju vodi strateg, tj. vojskovođa. (Naziv od grčkoga stratos - vojska, ago - vodim). Strategija je sveukupna djelatnost države i njezine vojne sile za ostvarenje nekih bitnih ciljeva, bilo u procesu nastanka (politogeneza, održavotvorenje) neke države, njezina opstanka ili perspektive, što uključuje i rat koji znači totalno suprotstavljanje zaraćenih strana svim sredstvima i to s ciljem političko/ /gospodarskoga podvrgavanja protivnika uz zauzimanje dijela ili čitavoga njegovog teritorija.
Pri tome opću strategiju čine:
a) politička strategija koja uključuje sâmu osnovu međunarodnih odnosa, a to su interesi/moć/odnos snaga. Izvan toga trojstva u međunarodnim odnosima zapravo ništa drugo i ne postoji,
b) diplomatska strategija je način provođenja političke strategije,
c) gospodarska strategija je osnovica moći koja omogućava uspješnu diplomatsku strategiju, i
d) vojna stategija koja na temelju gospodarske strategije provodi i ostvaruje najvažnije državne interese.
Vojna strategija - po definiciji to je teorija i praksa ratne vještine u najširemu smislu i odnosi se na temeljne i egzistencijalne interese države. Tiče se uvijek velikih teritorija i najkrupnijih i odlučujućih ciljeva i uvijek je dugoročna, što znači da se strateški ciljevi ne mogu postići odjednom, tj. u jednoj zamašitoj akciji, čak ni u sklopu munjevitoga rata (Blitzkrieg). Strategija angažira najveće ljudske potencijale i najveće vojne snage i iza strategija mora stajati gospodarstvo čitave države. Dok se taktikom dobivaju ili gube bitke, strategijom se gubi ili dobiva rat.
U strategiji se uvijek odlučuje "odozgo" u skladu s državnim makrociljevima, dok je odlučivanje u taktici uvijek "odozdo", ovisno o neposrednim uvjetima na zemljištu.
Strategija uvijek vodi računa o cjelini vojnih djelovanja, dok taktika rješava izdvojene zadatke.
Strategema - izvorno pojam se odnosi na odluke stratega. To je i ratna igra, lukavština, varka i smicalica. Međutim, danas se u političkoj geografiji i geopolitici pojam koristi da se označi neka velika, bitna i dugoročna strateška/geostrateška zamisao i kombinacija za neki veliki geopolitički i geostrateški pothvat kojim se osiguravaju određeni bitni interesi u globalnim odnosima. Tako je, primjerice, današnja politika SAD-a na srednjemu istoku i na rubu europskoga Heartlanda ("srce zemlje"), tj. dijelu azijske kopnene mase bez pristupa toplim morima, samo dio velike američke strategeme za osiguranjem energetskih izvora.
Geostrategija - dio vojne strategije, obično se koristi kao sinonim iako se ta dva pojma (u ponečemu i slični) ipak bitno razlikuju. Naime, geostrategija je uvijek bitno i isključivo vezana uz zemljište, geostrategija je onaj oblik strategije koji vodi računa o stanju i uvjetima na terenu (geočimbenici), tj. u nekomu konkretnom prostoru, ona, dakle, vodi računa o važnim geočimbenicima: o smještaju, ali osobito o položaju (lokacija), što znači shvaćanje prostornih odnosa, pri čemu za sudbinu neke države i naroda nipošto nije svejedno je li ona na mjestu Irske ili Portugala ili na rubu osmanlijskih osvajanja (naša Vojna Krajina i Hrvatska kao antemurale christianitatis), ili u međuprostoru između Germana i Rusije (Poljska) itd. zatim vodi računa o veličini i obliku nekoga teritorija (država, etnikum) o udaljenostima (podsjećamo na izgubljenost Napoleonovih i njemačkih armija u nedogledu ruskih prostranstava), o problemima organizacije života ako su te udaljenosti ekscesnoga značaja (Rusija/Sibir), nadalje, riječ je i o fizičko-geografskim sadržajima: reljefu i klimi, s time da je, primjerice, u ruskom/sovjetskom glavnom vojnom stožeru uvijek bio jedan general više (general Zima) kojega drugi nisu imali, zatim tu je pitanje pristupačnosti/nepristupačnosti, položaj u okruženju koji čine neprijateljske sile, pitanje izlaza na more i posebno lokacije u apsolutnomu okruženju (Mongolija), pitanje koridora (Gdanjski koridor), tamponskih funkcija itd. Upravo se u geostrategiji sažimlju i geostrategijom rješavaju neka najvažnija pitanja rata, tj. pobjede ili porazi. Shvaćanjem prostorne stvarnosti potiru se sva "teoretska" naklapanja jer je geostrateška raščlamba nepogrješivi korektor svih kabintetskih fantazija.)
evo van pa se ucite
... ovdje bi inace trebalo stajati nesto strasno dosjetljivo i duovito, al ocito je da sam ja kriva osoba za to...